gruzińska motofiesta

Gruzja to państwo leżące na zachodnim krańcu Wielkiego Kaukazu. Jest jedną z trzech republik zakaukaskich byłego ZSRR, położoną miedzy Morzem Czarnym a Morzem Kaspijskim. Na północy kraju wielki Kaukaz tworzy ścianę gór, których najwyższym szczytem jest wygasły wulkan Elbrus (5642 m n.p.pm.)- uważany przez alpinistów zdobywających Koronę Ziemi  za najwyższy szczyt Europy.
W tym regionie znajdowały się również kolonie greckie. Mityczne “złote runo” to nawiązanie do techniki pozyskiwania kruszcu w krainie Swanetia (w północnej części Gruzji) przez miejscowych górali. Gruzja to bogata historia, zabytki zapierające dech w piersiach oraz niesamowite, dzikie, górskie krajobrazy. Cechuję ją również niezwykła gościnność mieszkańców, której narodową ideologią jest powiedzenie „Gość w dom, Bóg w dom”. Gruzini chętnie częstują przyjezdnych doskonałym jedzeniem oraz gruzińskim winem – najczęściej własnej roboty.

Stolicą regionu położonego centralne w Gruzji jest Kutaisi, trzecie co do wielkości miasto w kraju, które posiada duży międzynarodowy port lotniczy. Pobyt tam jest szczególnie dla tych osób, które cenią sobie kontakt z lokalną kulturą oraz zwiedzanie pereł architektonicznych kraju. Turyści, którzy cenią sobie dobre wino z pewnością zainteresują się faktem, że to właśnie w tym regionie produkowane są kwewri – gliniane naczynia, w których przechowuje wyborne gruzińskie trunki.
Najpopularniejszym kurortem w Gruzji jest Batumi. To prężnie rozwijające się miasto położone jest dość blisko granicy z Turcją i wyróżnia się przepychem oraz mnogością nowobogackich, budowli, które tworzą niesamowity klimat, przez co jego charakter znacznie różni się od pozostałej części kraju.
Miasto Bordżomi znane jest na całym świecie min z leczniczej wody mineralnej o tej samej nazwie, oraz ze znajdujących się w nim źródeł z leczniczą wodą, której właściwości sprawiają, że w wielu miejscach na świecie sprzedawana jest w aptekach jako lekarstwo. Zabytkiem światowej sławy jest kompleks skalnych miast Wardzia, podobnie jak w pełni odrestaurowana twierdza Rabat w Achalciche.

Główne atrakcje:

Batumi – jedna z najstarszych miast Gruzji, będące teraz najbardziej popularnym nadmorskim kurortem w kraju.

wioska Ushguli – to gruzińska wioska w Górnej Swanetii znajdująca się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Jest zarazem najwyżej położoną stałą osadą w Europie. Wysokość nad poziomem morza wynosi tam od 2100 do 2200 m npm

przełęcz Zekari – Przełęcz Zekari znajduje się 2226 m.n.p.m. Jest położona na granicy dwóch regionów Imereti i Samcche-Dżawacheti. Widoki są obłędne.

Wardzia – skalne miasto-klasztor usytuowane na zboczu góry Eruszeli w południowej Gruzji, niedaleko miasta Aspindza. Wardzię zaczęto budować za panowania Jerzego III w 1185 roku, natomiast ukończono – pod rządami jego córki, królowej Tamary.

Jezioro Tabatskuri – Wysokie jezioro znajduje się na wysokości 1991 metrów nad poziomem morza. Woda w jeziorze jest zimna przez cały rok.

Formuła wyjazdu

Wyjazd ma charakter objazdowy. Każdego dnia śpimy w innym hotelu na trasie.
Naszą przygodę zaczynamy w Kutaisi- trzecim pod względem wielkości mieście Gruzji. Podczas wyjazdu używamy motocykli Suzuki DR650, na których wozimy nasze bagaże. Nie będzie nam towarzyszył samochód serwisowy/bagażowy. Stawiamy na naturę, czyli główną atrakcją będą przepiękne górskie trasy i dzika natura. Doskonałym uzupełnieniem będzie niezwykle aromatyczna i zróżnicowana gruzińska kuchnia.

Plan wyprawy

Dzień 1

Przylatujemy do Kutaisi, kupujemy sobie karty SIM na czas pobytu, wypłacamy pieniądze z bankomatów i jedziemy do hotelu, gdzie mamy czas na odpoczynek, odświeżenie się po podróży, zapoznanie z motocyklami oraz przepakowanie bagaży. Mając kilka godzin wybierzemy się do głównej okolicznej atrakcji – Jaskini Prometeusza, dla chętnych także zwiedzanie kanionu Okatse lub Martwili. Wieczorem zjemy kolację w mieście. Będzie to doskonała okazja do zapoznania się z wyśmienitą kuchnią gruzińską i niezwykłą gościnnością gospodarzy.

Dzień 2

Po śniadaniu pakujemy się na motocykle i ruszamy w drogę. Będziemy jechać asfaltową trasą pełną przepięknych widoków. Naszym celem jest mała, licząca ok 3500 mieszkańców wioska Mestia -położona w regionie Swanetia. Ze względu na wartości kulturowe i bogatą florę ten region został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Długość trasy: ok. 260 km

Dzień 3

Trzeci dzień spędzimy głównie na drogach szutrowych. Najpierw pojedziemy na położony na czterotysięczniku wyciąg Tetnuldi, zwany także Białą Górą Swanetii. Z jej szczytu rozciągają się lodowce, w tym dwa, które można zobaczyć będąc w Mestii – Tsaneri i Kasebi. Następnie ruszymy do kolejnej pozycji na liście UNESCO – wioski Uszguli z której rozciągają się widoki na piękne, ośnieżone szczyty Kaukazu Wielkiego, a krajobrazu dopełnia prawie 40 wież obronnych z XII wieku. Kolejno przejedziemy do położonego ok. 500 m n.p.m miasteczka Tsageri, a następnie dzień trzeci wyprawy motocyklowej po Gruzji zakończymy odwiedzając ponownie Kutaisi.

Długość trasy: 270 km

Dzień 4

Po zjedzeniu śniadania wyruszymy do położonego na południe od Kutaisi miasteczka Sairme. Jest to uzdrowisko słynące ze swoich leczniczych wód termalnych i mineralnych. Następnie wespniemy się na leżącą na granicy dwóch regionów, Imeretii i Samcche-Dżawachetii, przełęcz Zekari. Dalej, drogą z Małego Kaukazu pojedziemy do mniejszego uzdrowiska, Abastumani, gdzie znajduje się obserwatorium astronomiczne oraz gorące źródła. Dzień zakończymy w stolicy regionu Samcche-Dżawachetii, Achalciche, która również jest miejscowością uzdrowiskową, bogatą w źródła termalne. Zwiedzimy tam zamek Rabati, którego Historia rozpoczyna się w IX wieku, a w XII-XIII w. miejsce to stało się rezydencją Jakelsów, którzy rządzili tą częścią Gruzji przez stulecia.

Długość trasy: 150 km

Dzień 5

Ten dzień zaczniemy od podróży do Wardzia. Jest to XII w skalne miasto-klasztor usytuowane na zboczu góry Eruszeli w południowej Gruzji. Po jego zwiedzaniu udamy się na obiad do znajdującego się ok. 30 km od granicy z Turcją, zamieszkanego w 90% przez Ormian miasta Achalkalaki. Następnie ruszymy dookoła położonego na wysokości 1991 m n.p.m wulkanicznego jeziora Tabatskuri, które jest wyjątkowe ze względu na fakt, że nie ma do niego wpadających rzek. Zbiornik ma pochodzenie wulkaniczne, więc cały dopływ i odpływ wody następuje pod ziemią.
Ze względu na fakt, że jest wysoko w górach, woda w nim jest zimna w zimie i latem.
Dalej zjedziemy przełęczą do położonego nieopodal wulkanu kurortu narciarskiego Bakuriani. Naszą wyprawę zakończymy w Bordżomi – miejscowości łączącej w sobie funkcję uzdrowiska oraz bazy wypadowej do wypraw po Małym Kaukazie. W kurorcie udamy się na odpoczynek.

Długość trasy: 210 km

Dzień 6

Po wyjeździe z Bordżomi skierujemy się malowniczą trasą wzdłuż rzeki Kury w kierunku Achalciche. Następnie przejedziemy znajdującą się na wysokości 2025 m n.p.m. przełęczą Goderdzi. gdzie ukażą się nam osiedla drewnianych domków tzw. Iailebi. W miasteczku Khulo przejedziemy się liniową kolejką wiszącą zwaną “podniebnym tramwajem”. Nocleg będziemy mieć w nadmorskim Batumi.

Długość trasy: 220 km

Dzień 7

Batumi jest kurortem nad Morzem Czarnym, więc szkoda przepuścić okazję na kąpiel. Po krótkim plażowaniu pojedziemy do Parku Narodowego Mtirala, gdzie przejdziemy się na 2h spacer ścieżką wśród dzikiej przyrody, którą polecam. Zwłaszcza dreszczyk emocji podczas przejścia przez mosty linowe. Dalej wsiadamy na motocykle i jedziemy po raz ostatni do Kutaisi.

Długość trasy: 170 km

Dzień 8

Po śniadaniu wykwaterowujemy się, żegnamy z motocyklami i jedziemy na lotnisko w Kutaisi, skąd mamy samolot powrotny do Polski.

terminy i Ceny

Terminy na kolejne wyjazdy zostaną ogłoszone wkrótce.

Cena za kierowcę: 1000 €*

*cena dotyczyła wyjazdów planowanych w 2020 roku, po ogłoszeniu nowych terminów może zostać zaktualizowana.

Cena obejmuje: wynajęcie motocykla, opiekę przewodnika prowadzącego wyprawę, noclegi w dobrych hotelach/guesthouse’ach w pokojach dwuosobowych ze śniadaniami, transfery lotniskowe, rollbag lub torbę wodoszczelną do przewozu bagażu na motocyklu, ubezpieczenie turystyczne.

Cena nie obejmuje: biletów lotniczych, paliwa do motocykla, kaucji na poczet uszkodzeń motocykli, biletów wstępu do zwiedzanych atrakcji, wyżywienia poza hotelowymi śniadaniami, wszelkich wydatków natury osobistej.

Ciekawostki

● Najwyższy punkt w Gruzji wznosi się na wysokość 5193 metrów n.p.m. Mieści się on na granicy gruzińsko-rosyjskiej w odległości około 90 km od Kutaisi. Pierwszymi Polakami, którym udało się wspiąć na szczyt byli Jakub Bujak i Stefan Bernadzikiewicz.

● Jednostką monetarną tego kraju jest lari. Co ciekawe, banknoty produkowane są przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych.

● Język gruziński należy do dość wyjątkowych. Dzięki antycznemu pochodzeniu raczej nie przypomina innych języków używanych w tym regionie. Słuchając rozmowy Gruzinów mogą zaskoczyć niektóre dźwięki. Gruziński alfabet o nazwie anbani składa się z 33 znaków.

● W Gruzji Gruzja, to nie Gruzja, a Sakartwelo (kraj Kartlów). Właśnie tak Gruzini nazywają swoją ojczyznę.

● Gruzini to gościnni ludzie. jedno z powiedzeń mówi, że gość to podarunek od Boga. Często zdarza się, że turyści są zapraszani do gruzińskiego domu. Częstuje się ich domowymi specjałami i procentowymi trunkami.

● Najwybitniejszy władca Gruzji – królowa Tamar. To właśnie ta panująca w latach 1184 – 1213 kobieta uważana jest za największego władcę Gruzji.

● Pierwszy parowiec, któremu udało się przepłynąć Atlantyk wypłynął z gruzińskiego portu.

● “Tam” to dość popularne imię żeńskie.

● Czacza to narodowy trunek Gruzinów. Wytwarzany jest z wytłoków winogronowych i często porównywany jest do włoskiej grappy. Sam napój osiąga moc nawet 60%.

● Najniższa temperatura na terenie tego kraju została odnotowana w stacji meteorologicznej na górze Kazbegi, gdzie słupek rtęci wskazał -42 stopnie Celsjusza. Najwyższą zaś odnotowano w Zugdidi, gdy słupek rtęci pokazał 42,4 stopnie.

● Na gruzińskich drogach obowiązuje podobnie jak w Polsce ruch prawostronny. Jednak ze względu na bardzo luźne przepisy i niskie ceny aut z Japonii, po ulicach porusza się wiele samochodów, gdzie kierownica znajduje się po prawej stronie.